Svatební harmonogram a jak ho sestavit

Yorge Soren
Při vytváření harmonogramu svatebního dne se musíte totiž řídit několika klíčovými aspekty, které budou specifické a jedinečné pouze pro vás. Které to jsou? Především se jedná o roční dobu, čas obřadu a vaše osobní preference.
Smíchám-li ale své zkušenosti ze svateb s obecným přístupem k vytváření časových harmonogramů, mohu vám jistý harmonogram jako „vzor” nastínit v jednoduchých odrážkách. Lépe řečeno, bude jich hned několik vzhledem k tomu, že si různé svatby žádají různé podmínky.
Ještě než se ale vrhneme k samotným detailům, zde je pár obecných tipů, které bych vám jako svatební fotograf s více než stovkou svateb za hledáčkem, rád předal:
• Při plánování se snažte omezit počet přejezdů na minimum. Časově nejúspornější je případ, kdy máte přípravy, obřad i hostinu na jednom místě. Ušetříte nervy.
• Máte-li na svatbě více než 50 hostů, s nimiž chcete mít skupinové fotky, doporučuji si připravit seznam skupinek. Ušetřít se si spoustu času a na nikoho nezapomenete.
• Nemáte-li na svatbě koordinátorku, pověřte koordinací hostů jinou zodpovědnou osobu, jež bude ochotná se takového úkolu ujmout. Předejdete chaosu i zdržování.
Tak tedy, jak na svatební harmonogram?
Svatební obřad
Harmonogram svatby se staví kolem nejdůležitějšího času dne – vašeho obřadu. Ostatně kvůli němu se všechna paráda dělá. Čas oddání se liší zejména ročním obdobím, v němž se novomanželé rozhodli vzít. Hodinu dokáže ovlivnit také například typ obřadu, jelikož časy církevních sňatků nejsou tak flexibilní jako ty civilní.
Vezmeme-li to rámcově, civilní obřad může celkově zabrat mezi 10–25 minutami. Rozmezí je odvislé i od počtu hostů, pomlk mezi řečmi, délek proslovů a organizace samotné. Církevní svatby jsou z ceremoniálních důvodů obvykle delší, počítejte zhruba s časovým rozmezím 40–60 minut. Nyní si pojďme představit výhody a nevýhody denních dob:
Dopolední obřad
Původně klasičtějším typem obřadu je varianta konající se dopoledne. Nejčastěji je směřován na dobu mezi 10. a 12. hodinou. Obvykle jde o svatby v letních měsících, jelikož se jedná o výhodnou dobu zejména kvůli počasí – ještě tolik nepálí slunce. Výhodou je i méně stresu. Když se začne dříve, nestává se, aby se i při bohatém programu nestíhalo.
Odpolení obřad
Opačnou variantou je obřad odpoledne, který se koná mezi 13. a 15. hodinou. Oblíbený je hlavně na jaře a na podzim, jelikož je v obou případech stále snesitelně teplo. Sluneční paprsky ocení zejména nevěsty, které během focení v exteriéru často nenosí zrovna nejteplejší oblečení.
Výhodou pro novomanžele může být v tomto případě klidné ráno a pohodlné vstávání, které nevadí menším svatbám s kratšími obřady. Na druhou stranu, pokud se chystáte uspořádat klasickou svatbu, musíte počítat s tím, že váš svatební harmonogram bude nahuštěn. Zábavu, focení ani svatební aktivity totiž před obřad rozhodně nevměstnáte.
Roční doba a západ slunce
Už jsem naznačil, že je taktéž dobré sledovat roční dobu. Asi již víte, že nejčastěji zmizí jako první termíny červnové a zářijové, jelikož je zde největší předpoklad krásného počasí, které bývá teplotně tak akorát. Svatba se však může odehrát kdykoliv v roce. Pokud vám tedy záleží na svatebních fotografiích, je dobré znát jisté reálie nejen pro červen a září, ale pro každé roční období sezóny.
Duben až září
Začátek svatební sezóny přichází obvykle na konci dubna a trvá zhruba až do listopadu. Pamatujte si tedy, že od 1. dubna do zhruba 15. září přichází západ slunce mezi 19. a 21. hodinou. Tento čas je důležitý z hlediska focení novomanželských portrétů. Většina fotografické veřejnosti doporučuje focení portrétů v intervalu 1–2 hodiny před západem slunce. Je s tím proto dobré při sestavování harmonogramu počítat.
Říjen až březen
Svatby v období od října do března mají v jistých skutečnostech velkou výhodu. Jsou totiž organizačně mnohem jednodušší. Dodavatelé mají ve většině případů volné termíny a ceny mohou být taktéž vzhledem k poptávce nižší. Nevýhodou je však velká absence hezkých dnů, jejichž denní doba je mnohem kratší. Světlo je proto nutné využít co nejpečlivěji, jelikož jej není mnoho. Západ slunce přichází již mezi 16. a 18. hodinou.
zaujaly vás mé fotografie?
napište si o termín!
Co zahrnout do svatebního harmonogramu
Svatební den se skládá z několika klíčových momentů a tradic, které dohromady vytvářejí strukturu celého dne. Pojďme se tedy podívat, s čím vším počítat, a co všechno lze do svatebního harmonogramu zařadit.
Přípravy nevěsty a ženicha (90–150 min)
Přípravy nevěsty zahrnují líčení, účes a oblékání do šatů. Dle náročnosti mohou trvat až 3 hodiny. Pánové bývají hotoví během 15-30 minut.
First Look
(10–20 minut, volitelné)
Soukromý moment, kdy se ženich a nevěsta poprvé vidí před obřadem. Tento okamžik může být emotivní a krásně zachycen na fotografiích.
Obřad (církevní 45-60 min. / civilní 10-30 min.)
Civilní obřady jsou obvykle kratší, církevní obsahují více formálních částí, včetně kázání, a proto bývají zpravidla mnohem delší.
Gratulace
(10-20 minut)
Délka gratulací je závislá na počtu vašich svatebních hostů. Gratulace na svatbě se 100 hosty budou trvat déle než na svatbě s 30 hosty.
Skupinová fotografie
(15 minut)
Hromadné focení všech hostů Většinou probíhá hned po obřadu, než se všichni rozutečou. Lze jej ale udělat i po svatební hostině.
Přivítání a tradice
(20 minut)
Při příchodu může před hostinou proběhnout například tradiční rozbíjení talíře, sekání špalku a přípitek se slivovicí a vodou.
Svatební hostina a proslovy (90–120 min)
Podává se hlavní jídlo, následují přípitky a proslovy rodičů, svědků či přátel.
Krájení dortu
(10–15 min)
Novomanželé společně nakrojí dort a prvním kouskem se mohou symbolicky navzájem nakrmit.
Skupinové focení
(30–60 min)
Focení s rodinou, přáteli a kolegy. Doba focení se odvíjí od počtu hostů a focených skupinek.
Hod kyticí/rozplétání (10–30 min)
Nevěsta hází kytici mezi svobodné ženy, případně se může rozplétat. Hod kyticí je rychlý, rozplétání naproti tomu trvá mnohem déle.
První tanec a tanec s rodiči (15 min)
Slavnostní moment zahajující večerní zábavu, kdy novomanželé tančí svůj první tanec. Většinou následují sóla s rodiči i svědky.
Focení novomanželů (30–120 min)
Romantické focení novomanželů v krásném prostředí, ideálně při západu slunce. Délka focení závisí zpravidla na přání novomanželů.
Svatební hry
(30–60 min, volitelné)
Zábavné aktivity, jako je novomanželský kvíz, poznávání nevěsty podle doteku či soutěže.
Prskavky / ohňostroj (15 min, volitelné)
Romantická atmosféra s prskavkami nebo velkolepé zakončení večera ohňostrojem.
Vzory svatebních harmonogramů
Při plánování svatebního harmonogramu vám mohou pomoct i následující šablony:
Vzorový harmonogram 1
Civilní obřad ve 14:00; svatba se odehrává na začátku srpna. Přípravy, obřad, hostina i zábava jsou na 1 místě.
10:00 – Začátek příprav
13:30 – Příjezd hostů
14:00 – Obřad
14:30 – Gratulace
15:00 – Přivítání a tradice
15:30 – Svatební hostina
17:00 – Krájení dortu a káva
17:30 – Skupinové focení
18:30 – Hod kyticí/podvazkem
19:00 – Svatební hra
19:45 – Novomanželské focení
(20:45 – Západ slunce)
21:30 – První tanec s prskavkami
22:00 – Volná zábava
Vzorový harmonogram 2
Obřad v 11:00; svatba se odehrává v půlce září na 2 místech – obřad v kostele a zábava v blízkém penzionu.
10:30 – First Look
11:00 – Obřad v kostele
12:00 – Gratulace
12:30 – Odjezd do Penzionu
13:00 – Svatební oběd
14:30 – Káva a krájení dortu
15:00 – Skupinové focení
17:00 – Hod kyticí
17:30 – Raut a Dj
18:00 – Portrétní focení
(19:15 – Západ slunce)
19:45 – První tanec
20:15 – Večerní zábava
22:00 – Focení pod hvězdami
Vzorový harmonogram 3
Civilní obřad v 11:00; svatba se odehrává v prosinci na 1 místě – obřad ve vyhřáté stodole a zábava v přilehlém hotelu.
10:00 – Přípravy
11:00 – Obřad
11:15 – Gratulace
11:30 – Skupinové focení
12:00 – Hostina
13:30 – Káva a krájení dortu
14:30 – Portrétní focení
(15:55 – Západ slunce)
16:00 – Hod kyticí
16:30 – První tanec s prskavkami
17:00 – Tanec s rodiči
18:00 – Svatební hry
19:00 – Party
21:00 – Ohňostroj
Harmonogramy ke stažení
hledáte fotografa?
napište mi!
Další články
Co zařídit na svatbu
Když kvete láska, není nic hezčího! Dva lidé se milují a chtějí se vzít. Všechno se zdá být krásné a jednoduché, dokud nenarazíte na „opravdové problémy“. Víte, že jste pro sebe stvořeni, tudíž o svatbě již nepanují žádné pochyby. Jenže jak správně pojmout svatební...
Práce asistenta svatebního fotografa
„Je takový člověk vůbec potřeba?“, „Co vlastně dělá?“ nebo „A asistent také fotí?“ často slýcháváme na adresu asistenta ještě předtím, než se na svatbu vůbec dostaneme. Chápeme vaši přirozenou zvědavost, proto vám v následujících řádcích vysvětlíme, jaký je popis...
12 tipů, jak zabavit hosty na svatbě
Zábava na svatbách je vždycky velkým otazníkem, který však k uspořádání povedené oslavy patří. Když se ale řekne svatební zábava pro hosty, nemusí to nutně být hry pro svatebčany. Hosté se mohou královsky bavit i jinak. Proto přinášíme 10 tipů, jak zabavit hosty na...