Czech wedding photographer
and videographer

So you have decided to share the magical "Yes". As you slowly weave the dreams of your future together, finding the perfect artist to immortalize your wedding memories feels more and more paramount. Why opt for us amidst the myriad of choices? Our experience transcends a mere clicking of a button, but for the most part we let our work do the convincing. We are based in Czechia and we also document weddings and elopements in Austria, Germany and other European countries.

wedding photos on kmine
wedding photos of a jumping groom and bride in a firecracker

Let's stop time together!

The goal of our wedding photoshoots is to take your photographs in a way that makes you look exceptional and yet natural. The same applies for wedding films as well. We achieve that by taking away the stress and approaching each wedding as if it were our own.

Your love story on the big screen

Our team of wedding creatives

We are delighted that you are considering putting your trust in our team to capture your wedding day. For us, a wedding photographer and videographer is not just a phrase. We know that you need someone to capture the moments that are most important to you; both in a professional and creative way. Let's get acquainted:

photographer

YORGE

Wedding photographer & videographer

I combine documentary style with epic portraiture and my own unique way of editing in vibrant colors to capture the exhilarating essence of once-in-a-lifetime memories for exceptional couples. I value communication and enjoy extraordinary photo compositions.

videographer

MARTIN

Wedding videographer & photographer

As a wedding videographer, I love capturing emotions and other significant moments on video. I always aim for the highest technical quality possible while trying to give the best experience to my clients so as they enjoyed the videoshoot to the fullest.

assistant

VOJTA

Assistant Photographer & Copywriter 

My job is to create the best working conditions possible for both the photographer and videographer. I make sure that everything runs as a well-oiled machine and help out in situations that require more than one person to take the perfect shot.

style me pretty logo
proofed new light clear copy
fearless logo color copy
Published On Junebug
mywed logo white copy
wedding coordinator ester

ESTER

Wedding planner & coordinator

As a wedding planner, I can save you a great amount of time by taking care of all the pre-wedding planning for you. Booking, talking to vendors, scheduling, etc. As a coordinator, I can also make sure your wedding day runs smoothly, which will positively influence the quality of your photos and videos.

groom and bride in an apple orchard

Newlyweds' raves

"Photographs are one of the few things that allow us travel back in time and bring back those unique moments of happiness and joy. That's why we're very happy that we hired Yorge as our wedding photographer.

First, we booked a pre-wedding photo shoot with him, and he made a great impression on us. We felt the same way about our wedding shoot. Yorge's images are impeccably edited. Moreover, not only do they feature the most important moments of the day, but also details and lovely snapshots that put a smile on our faces each time we see them."

Jana Kramářová
Děkuji za velmi profesionální přístup, za opravdu skvěle odvedenou práci. U Jirky jsem si nechala natočit propagační video a jsem moc ráda, že s Jirkou nadále spolupracujeme.
Klára S
Jiří a Martin jsou opravdu profesionálové. Od prvního setkání před svatbou, přes celý svatební den až do konce byli milí, usměvaví a velice ochotní splnit naše představy. Na fotkách umí Jirka zachytit nejen hosty nebo novomanželé, ale především pocity a emoce, které svatebčany i nás samotné provázely. Martin vytvořil krásné romantické video a dokonale vystihl náš pocit z celé svatby. Oba zachytili každý okamžik a nic jim neuteklo. Zároveň pro nás dva byli neviditelní a nenarušovali tak průběh svatebního dne. Jsme moc rádi, že byli součástí naší svatby. Díky nim máme plno krásných vzpomínek na tento vzácný den. Děkujeme! Klára a Jakub L
Dominika Šenkeříková
Chtěla bych poděkovat Jirkovi a Martovi za krásné zachycení momentů a emocí na fotografiích a svatebním videu. Musím říct, že Yorge team je velmi příjemný a ochotný a bere v potaz každé přání klienta. Děkuji a doporučuji všem, kteří přemýšlí zda si zaplatit za video nebo ne, jelikož Yorge Vás dokáže vrátit svými fotkami či svatebním filmem zpět do jednoho z Vašich nejdůležitějších dnů v životě. Děkujeme Dome a David, 7.7.2023
Zuzana Nováková
Mohu jen DOPORUČIT! Sympatický kluci, se kterými bylo opravdu příjemné natáčet. 😊 Videa jsou hezky sestříhané a je vidět, že si na nich dali záležet! 😊 Nikde nevázla komunikace, na všem jsme se domluvili a nikde nebyl žádný problém. Jedním slovem SKVĚLÝ ! ❤️
Lucie Kresánková
Potěšující byla hned v úvodu rychlá zdvořilá a spisovná komunikace, na niž navazoval osobní rozhovor (v našem případě videohovor), kde jsme si blíže sdělili naše představy. Co se týká focení samotného, nebylo co vytknout. Jirka je velmi nadaný fotograf se smyslem pro detail a focení s ním je jak pohodové, tak uvolněné a přátelské. Výsledné fotografie zachycují jak emoce, roztomilé momentky a průběh svatby, tak naprosto ohromující kouzlení s aparátem. Navíc jsme upravené fotografie obdrželi již 2dny po svatbě. Vřele doporučuji všem, kteří opravdu chtějí svatební fotografie a ne jen "fotky ze svatby".
Zuzana Novosádová
Opravdu profesionální a skvěle sehraní kluci, kteří to fakt mají v oku! Neskutečně úžasné video i fotky. Při prvním shlédnutí svatebního videa jsme oba uronili slzičku. Naprosto dokonalé. Jako grafička si potrpím na dobře vypadající fotky a video - a to jsme dostali. Nelitujeme ani koruny. Kluci jsou fakt úžasní a na všem se dalo domluvit a nebyl problém s malými změnami i přímo ve svatební den. Co se týče videa - vše s námi konzultoval a nebyl problém i upravit nakonec jeden záběr na mou žádost. Neskutečný zážitek s vámi a skvělý a příjemný čas i během svatebního dne. Co ale dalšího fakt oceňuji - byla rychlost se kterou nám bylo video i fotky dodány. Všem vás budu doporučovat, protože není co vytknout :) Ještě jednou moc děkujeme! Zuzka&Štěpán
Jiří Burda
Professional and creative photographer with an excellent sense for detail.
Lubos Krůta
Na Martina jsme narazili náhodou, ale vybrat si ho jako kameramana na náš svatební den bylo jedno z nejlepších rozhodnutí. Vše bylo perfektní, od komunikace, průběhu svatebního dne i závěrečný "produkt". Moc ti děkujeme za vytvoření jedinečné vzpomínky :)
David Sviták
Jirku jsme požádali o nafocení svatby, kterou jsme měli na dva dny. Jirkovu práci jsme znali a šli jsme na jistotu. Musím ale říct, že takový výsledek jsem nečekal! Skvělá domluva, vřelý přístup, byl nenápadný, hosté si Jirku chválili a nádherné fotky… boží! Jestli váháte, neváhejte.
John HL
Very professional, serious and friendly approach. Photos were taken spontaneously, without interfering with the wedding, but capturing it in the best way possible.

Get in touch with us!

We always do our best to capture the unique shots you imagined having. Candid moments, emotions, epic instagrammable portraits and more. In any case, we focus our lenses on the magic of the moment and authentic shots that show the real you. After your wedding, you will be able to download your memories in the highest quality possible and enjoy them with your friends and families in the years to come. Simply get in touch and make things happen!

  • - We are interested in* -
  • Wedding photographer
  • Wedding videographer
  • Wedding photographer & videographer
  • Wedding planner/coordinator
  • Something else
This field is mandatory!
This field is mandatory!
Prices starting at €1,100
Our couples typically spend €1,550
Field is required!
Field is required!
Prices starting at €1,150
Our couples typically spend €1,450
Field is required!
Field is required!
Prices starting at €2,200
On average, our couples spend €2,950
Field is required!
Field is required!
Wedding planning starting at €1,075
Day-of coordination starting at €605
Field is required!
Field is required!
Please explain what exactly you are
looking for in the message.
Field is required!
Field is required!
This field is mandatory!
This field is mandatory!
This field is mandatory!
This field is mandatory!
Field is required!
Field is required!
This field is mandatory!
This field is mandatory!
Field is required!
Field is required!
This field is mandatory!
This field is mandatory!
By submitting the form, you agree to the processing of your personal data.
wedding photographer Hradec Kralove
wedding photographer Ostrava
svatba na rybniku veteran