svatba na kmine no

22.11.23

Jak sestavit svatební harmonogram

photographer

Yorge Kucik

Svatební fotograf a kameraman

Pokud hledáte jednoduchou cestu ven, musíme vás zklamat. Nic jako univerzální svatební harmonogram neexistuje. Tento fakt nicméně nemusí být vnímán nutně negativně; můžete si totiž být jistí, že vaše svatba bude na sto procent originální. To každopádně neznamená, že neexistují nepsaná pravidla, která vám přemýšlení nad časy usnadní. Při vytváření harmonogramu svatebního dne se musíte totiž řídit několika klíčovými aspekty, které budou specifické a jedinečné pouze pro váš konkrétní svatební den. Které to jsou? Především se jedná o roční dobu, čas obřadu a samozřejmě osobní preference.

Smícháme-li ale naše zkušenosti ze svateb s obecným přístupem k vytváření časových harmonogramů, můžeme vám jistý harmonogram jako „vzor” nastínit v jednoduchých odrážkách získaných letitými zkušenostmi. Lépe řečeno, bude jich hned několik vzhledem k tomu, že si různé svatby žádají různé podmínky. Tak tedy, jak udělat svatební harmonogram?

svatba v italii de

Obřad

Harmonogram svatby se staví kolem nejdůležitějšího času dne – vašeho obřadu. Ostatně kvůli němu se všechna paráda dělá. Čas oddání se liší zejména ročním obdobím, v němž se novomanželé rozhodli vzít. Hodinu dokáže ovlivnit také například typ obřadu, jelikož časy církevních sňatků nejsou tak flexibilní jako ty civilní.

Vezmeme-li to rámcově, civilní obřad může celkově zabrat mezi 10–25 minutami. Rozmezí je odvislé i od počtu hostů, pomlk mezi řečmi, délek proslovů a organizace samotné. Církevní svatby jsou z ceremoniálních důvodů obvykle ještě delší, počítejte zhruba s časovým rozmezím 40–60 minut.

Nyní si pojďme představit výhody a nevýhody denních dob:

svatba na kmine no

Dopolední obřad

Původně klasičtějším typem obřadu je varianta konající se dopoledne. Nejčastěji je směřován na dobu mezi 10. a 12. hodinou. Obvykle se jedná o svatby v letních měsících, jelikož se jedná o výhodnou dobu zejména kvůli počasí, jelikož ještě tolik nepálí slunce.

Velkou výhodou je taktéž menší stres. Když se začne dříve, nestává se, aby se ani při bohatém programu něco nestihlo. Nevýhodou může být pro některé spáče nutnost si přivstat.

svatebni fotografie skakajiciho zenicha a nevesty ve spaliru

Odpolení obřad

Opačnou variantou je obřad odpoledne, který se koná mezi 13. a 15. hodinou. Oblíbený je hlavně na jaře a na podzim, jelikož je v obou případech stále snesitelně teplo. Sluneční paprsky ocení zejména nevěsty, které během focení v exteriéru často nenosí zrovna nejteplejší oblečení.

Výhodou pro novomanžele může být v tomto případě klidné ráno a pohodlné vstávání, které nevadí menším svatbám s kratšími obřady. Na druhou stranu, pokud se chystáte uspořádat klasickou svatbu, musíte počítat s tím, že váš svatební harmonogram bude nahuštěn. Zábavu, focení ani svatební aktivity totiž před obřad rozhodně nevměstnáte.

Roční doba a západ slunce

Už jsme naznačili, že je taktéž dobré sledovat roční dobu. Asi již víte, že nejčastěji zmizí jako první termíny zářijové, jelikož je zde největší předpoklad krásného počasí umírajícího léta. Každopádně ti, kterým se tento termín nepodaří rezervovat, nemusí zoufat – vaše svatba bude jedinečná, neopakovatelná a krásná i bez něj.

Pokud vám záleží na svatebních fotografiích, je dobré znát jisté reálie nejen pro září, ale pro každé roční období sezóny, které vám nyní představíme.

svatba golf resort olomouc sm

Duben až září

Začátek svatební sezóny přichází obvykle na konci dubna a trvá zhruba až do listopadu. Během této doby se však mění styčný bod času západu slunce, který je pro kvalitní svatební fotografie i video klíčový.

Špatné světelné podmínky prostě a jednoduše znamenají velký hendikep, jenž je nutno co nejvíce eliminovat, jelikož je jasně zřetelný jak na záběrech, tak i na fotografiích. Obvykle se snažíme o zázraky, bohužel po západu slunce jich nedokážeme mnoho.

Pamatujte si tedy, že od 1. dubna do zhruba 15. září přichází západ slunce mezi 19. a 21. hodinou. Tento čas je taktéž důležitý z hlediska focení novomanželských portrétů. Většina fotografické veřejnosti doporučuje focení portrétů v intervalu 1–2 hodiny před západem slunce. Je proto dobré na to při tvorbě svatebního harmonogramu pamatovat.

svatba kocanda kravsko PS

Říjen až březen

Milovníci podzimu a zimního počasí, jejichž snem je sňatek v barevném listnatém sadu nebo za třpytu sněhových vloček, mají v jistých skutečnostech velkou výhodu. Pořádání svatební veselky v období od října do března je totiž organizačně mnohem jednodušší. Dodavatelé mají ve většině případů volné termíny a ceny mohou být taktéž vzhledem k poptávce mimo sezónu nižší.

Nevýhodou svatby v tomto období je velká absence hezkých dnů, jejichž denní doba je mnohem kratší než během sezóny. Proto je více než důležité, přihlédneme-li ke světelným podmínkám, plánovat svatební harmonogram mnohem pečlivěji. Světlo je nutné využít co nejpečlivěji, protože jej není mnoho. Západ slunce přichází již mezi 16. a 18. hodinou

svatba na rybniku eliska david

Osobní preference

My si tu ale můžeme psát, co chceme. Nejdůležitější je to, jak to cítíte vy. Jsou páry, které se nechtějí zatěžovat žádným plánováním a podobně, jako během prezentací na mítinzích, si vytvoří pouze hrubou osnovu, které se drží. Nebo se může stát, že nebudete brát zřetel ani na požadavky fotografů, svatebních koordinátorů či dalších dodavatelů a rozhodnete si časy naplánovat jinak.

Vše je samozřejmě možné. Věřte nám však, když tvrdíme, že se svatebním harmonogramem jde všechno mnohem snáz. Ano, musíte jej dodržovat, což může někoho trochu vystresovat, odpadne vám však chaos a neefektivní využití času, které by vás s přibývajícími léty mohly dokonce mrzet.

Příklady harmonogramů

Jak sestavit svatební harmonogram vám určitě pomůžou i následující příklady:

HARMONOGRAM SVATEBNÍHO DNE #1

Civilní obřad ve 14:00; naše modelová svatba se odehrává na přelomu července a srpna v jedné svatební lokaci, v níž se konají přípravy, obřad, hostina i zábava.

10:00 Začátek příprav
13:30 – Konec příprav
14:00 – Obřad
14:30 – Gratulace
15:00 – Přivítání a tradice
15:30 – Svatební hostina
17:00 – Krájení dortu a káva
17:30 – Skupinové focení
18:30 – Hod kyticí/podvazkem
19:00 – Svatební hra
19:45 – Portrétní focení novomanželů
20:45 – Západ slunce
21:30 – První tanec (např. s prskavkami)
22:00 – Volná zábava

HARMONOGRAM SVATBY #2

Církevní obřad v 10:30; naše modelová svatba se odehrává v polovině měsíce září na dvou místech – obřad v kostele a zábava na 30 minut vzdáleném penzionu.

10:30 – First Look
11:00 – Obřad v kostele
12:00 – Gratulace
12:30 – Odjezd do Penzionu
13:00 – Svatební oběd
14:30 – Káva a krájení dortu
15:00 – Skupinové focení
17:00 – Hod kyticí
17:30 – Raut a Dj
18:00 – Portrétní focení novomanželů
19:15 – Západ slunce
19:45 – První novomanželský tanec
20:15 – Večerní zábava

SVATEBNÍ HARMONOGRAM #3

Civilní obřad ve 14:00; naše modelová svatba se odehrává v polovině prosince v jedné svatební lokaci.

14:00 – Obřad
14:30 – Gratulace a společná fotografie
15:00 – Portrétní focení novomanželů
16:00 – Západ slunce (16:15 – konec focení portrétů)
16:30 – Svatební večeře
17:30 – Krájení dortu
18:00 – Svatební hra
18:45 – Hod kyticí
19:00 – První novomanželský tanec
19:30 – Raut
20:00 – Večerní zábava
21:00 – Ohňostroj

Další články

Jak a co zařídit na svatbu

Jak a co zařídit na svatbu

Když kvete láska, není nic hezčího! Dva lidé se milují a chtějí se vzít. Všechno se zdá být krásné a jednoduché, dokud nenarazíte na „opravdové problémy“. Víte, že jste pro sebe stvořeni, tudíž o svatbě již nepanují žádné pochyby. Jenže jak správně pojmout svatební...

10 úkolů asistenta svatebního fotografa

10 úkolů asistenta svatebního fotografa

„Je takový člověk vůbec potřeba?“, „Co vlastně dělá?“ nebo „A asistent také fotí?“ často slýcháváme na adresu asistenta ještě předtím, než se na svatbu vůbec dostaneme. Chápeme vaši přirozenou zvědavost, proto vám v následujících řádcích vysvětlíme, co asistent...

10 tipů, jak zabavit hosty na svatbě

10 tipů, jak zabavit hosty na svatbě

Zábava na svatbách je vždycky velkým otazníkem, který však k uspořádání povedené oslavy patří. Když se ale řekne svatební zábava pro hosty, nemusí to nutně být hry pro svatebčany. Hosté se mohou královsky bavit i jinak. Proto přinášíme 10 tipů jak zabavit hosty na...