svatebni fotografie toskansko david ester

22.11.23

Jak a co zařídit na svatbu

photographer

Yorge Kucik

Svatební fotograf a kameraman

Když kvete láska, není nic hezčího! Dva lidé se milují a chtějí se vzít. Všechno se zdá být krásné a jednoduché, dokud nenarazíte na „opravdové problémy“.

Víte, že jste pro sebe stvořeni, tudíž o svatbě již nepanují žádné pochyby. Jenže jak správně pojmout svatební přípravy? Co zařídit na svatbu, jak vytvořit správný svatební seznam a hlavně, jak to všechno v pohodě zvládnout? Nemějte obavy, tento článek vás předsvatebním shonem provede.

Přípravy na svatbu

I když je svatba hlavně emocionální záležitost, přistupujte k jejímu plánování systematicky a s chladnou hlavou, jako by šlo o práci, na které vám nesmírně záleží. Přece jen je to pravda. Základem úspěchu zařizování svatby je svatební seznam (svatební checklist), na němž je dobré pracovat s dostatečným časovým odstupem. Existuje totiž mnoho věcí, které je třeba zařídit dopředu.

V první řadě je třeba si rozmyslet, kde se chcete vzít a s dostatečným předstihem si rezervovat termín svatby na příslušné matrice. Souběžně s tím je dobré si vybrat místo, které si pronajmete. Zde musíte obvykle zaplatit dopředu rezervaci. Následně si zkuste zařídit někoho, kdo vám váš den zdokumentuje – takovou klasikou je svatební fotograf, respektive svatební kameraman.

Rozhodněte se také, kdo vám půjde za svědka. Jejich úloha je často důležitá v organizaci dne a fungují jako vaše prodloužené ruce i nohy, které oceníte zejména ve shonu před samotným obřadem. A abyste byli mobilní, nezapomeňte si domluvit někoho, kdo vás i vaše hosty bude rozvážet autem. Buď můžete poprosit někoho z přátel, který si bude muset vytáhnout abstinenčního černého Petra, nebo si můžete rezervovat služby profesionálních řidičů.

V neposlední řadě dejte vědět svým známým, že se vaše svatba koná! Zkuste se zamyslet nad originálním svatebním oznámením, v němž můžete například vyjádřit své dress code preference nebo v nich schovat jinou šifrovanou depeši.

svatba vyskov 0674

Svatební obřad a věci kolem něj

Příprava svatby se neobejde ani bez řádného zařízení obřadu jako takového. První věc, kterou jste si rozmysleli již v kroku předtím, je místo a termín, kde se vezmete. Odtud vám plynou možnosti, jak zařídit věci uvnitř areálu, který jste si vybrali. Zvládnete obřad zde, nebo se vezmete v kostele či na úřadě? Bude potřeba zařídit slavobránu, lavice nebo židle? A co stoly? Na všechny tyto otázky budete potřebovat odpověď.

Stejně tak budete potřebovat vymyslet podobu výzdoby obřadního místa. Domluvte se s květinářstvím nebo aranžéry, ať vám vyzdobí místo svatby včetně následné hostiny i party, a zvládnete tak tři mouchy jednou ranou. Součástí svatby je taktéž kytice pro nevěstu, korsáž pro ženicha a myrta do klopy či na šaty pro svatebčany. Myslet na to!

Dokonalost se skrývá v detailech, proto nezapomeňte například i na podtácek, designovou desku či jinou věc, na níž položíte svatební prsteny. Chybět by vám mohlo i pero při podpisu dokumentů. Taktéž je potřeba vymyslet, kdo se postará o hudbu během obřadu i později během hostiny, technické zázemí či prostor pro kapelu. Jestli bude hrát DJ nebo živá hudba, je jen na vás.

K položeným otázkám se připojuje také starost o celkový zasedací pořádek hostů, ale i fotografů, hudebníků a dalších, kteří se budou starat o vaši zábavu.

Nevěsta a ženich

I vy, snoubenci, toho budete muset pro sebe mnoho zařídit. Nevěstu budou samozřejmě zajímat svatební šaty (schůzka v salónu, šití u krejčové…), nakupování obuvi a zařizování kadeřnice a líčení, které proběhne těsně před obřadem.

Ženich si bude muset zařídit zejména skvěle padnoucí oblek, se kterým mohou poradit odborníci takřka v kterémkoliv obchodě s obleky. Neméně důležitou součástí ženichova vzhledu jsou také boty, košile, kravata či motýlek a doplňky jako manžetové knoflíčky, vesta či šle.

zenich a nevesta jablonovy sad mobile

Jak uspět na svatební hostině? Nechat si poradit

Zařizování svatební hostiny je také velké umění. Během svatebních příprav se jedná o jednu z nejdůležitějších částí, která musí být jak tradiční, tak také neotřelá. Proto pátrejte na sociálních sítích a na internetu celkově, dejte tomu čas, a určitě najdete cukráře, který vám obstará svatební dort i sladký bar včetně koláčků a zákusků jedna báseň.

Co se obědu, slaného rautu, alkoholických a nealkoholických nápojů týče, to může mít často v jurisdikci právě místo, kde se svatba koná. Pokud jste se rozhodli vzít na zahradě, je jasné, že to všechno padá na vaši hlavu. Svatba na zámku či v hotelu je však jiná a na zařizování jídla a pití mnohem praktičtější a zřizovatelé areálu vám oběd a catering velmi rádi zařídí. Na vás pak zbývá zařídit časový harmonogram (jak jídelní, tak programový), testování podávaných vín a přípitků a konkrétní určení rautu. Následně, podle toho, kolik hostů se plánuje ubytovat přes noc, je dobré zařídit také snídani na další den.

Zábava a dary

Chléb a hry vám zaručí přízeň svatebních hostů. Po chlebu je ale nutné, aby i hry byly dostatečně zajímavou záležitostí. Pokud máte ve svých řadách někoho, kdo je stoprocentním jedincem do společnosti, je vtipný, okouzlující a má spoustu nápadů, můžete jej poprosit o pomoc s vymýšlením večerní zábavy. Bez organizace se z toho všeho totiž může stát nudný a únavný myšmaš.

Podobně může působit také předávání darů během dne. Jasně, svatebčané se mohou řídit pravidly, které najdou na internetu, mnohem jednodušší je ale vytvoření seznamu, kterým můžete napovědět, co byste opravdu ocenili. Určete si, kam se budou dary odkládat, kdo je bude odvážet a kde si je po svatbě také vyzvednete.

23 09566 copy

Malí svatebčané jsou také svatebčané

Pokud vám není čerstvě osmnáct, je pravděpodobné, že na vaši svatbu dorazí rodina i přátelé s potomky. Tito malí svatebčané potřebují také výraznou péči. Naplánujte si hrací koutek pro děti, kde se zabaví a nebudou mít špatnou náladu. Zkuste poprosit kuchyni připravující menu, ať do něj zařadí dětská jídla, prostor na hostinu o dětské stoly i příbory a areál o prostor na kojení či odpočinek pro děti. Svatebčané to ocení.

Až se najedí a vyspí, můžete jim také zařídit alternativní program v podobě loutkového představení, výletu nebo například pověřit jednu či více osob, chůvičky, které jim udělají animátorské odpoledne plné zábavy. Dospělí se budou moci alespoň chvíli bavit v klidu mezi sebou.

svatba v uherrskem hradisti

Web je důležitý

V případě, že máte alespoň trochu čas, vytvořte si webovou stránku se všemi základními informacemi, jejíž adresu můžete zaslat společně se svatebním oznámením. Ušetříte si spoustu nedorozumění a nervů!

Co zařídit po svatbě?

Musíme vás zklamat, zařizování a běhání vám po svatbě neskončí. V první řadě si musíte vyzvednout oddací list na matrice, což je základ. Nevěsta si bude muset, v případě změny příjmení, vyměnit všechny doklady a nahlásit své nové příjmení v zaměstnání, v příslušných institucích, u doktora a podobně. Ženich si bude muset vyměnit občanský průkaz, v němž bude uveden aktuální stav.

Ano, je toho hodně, avšak pro lásku je přece člověk schopen udělat cokoliv. Jestli se vám ale z toho všeho zatočila hlava, nezoufejte. Dnes existují i svatební koordinátoři, kteří vám za správné finanční prostředky vystrojí svatbu podle vašeho přání, aniž byste museli cokoliv zařizovat.

Další články

Jak sestavit svatební harmonogram

Jak sestavit svatební harmonogram

Pokud hledáte jednoduchou cestu ven, musíme vás zklamat. Nic jako univerzální svatební harmonogram neexistuje. Tento fakt nicméně nemusí být vnímán nutně negativně; můžete si totiž být jistí, že vaše svatba bude na sto procent originální. To každopádně neznamená, že...

10 úkolů asistenta svatebního fotografa

10 úkolů asistenta svatebního fotografa

„Je takový člověk vůbec potřeba?“, „Co vlastně dělá?“ nebo „A asistent také fotí?“ často slýcháváme na adresu asistenta ještě předtím, než se na svatbu vůbec dostaneme. Chápeme vaši přirozenou zvědavost, proto vám v následujících řádcích vysvětlíme, co asistent...

10 tipů, jak zabavit hosty na svatbě

10 tipů, jak zabavit hosty na svatbě

Zábava na svatbách je vždycky velkým otazníkem, který však k uspořádání povedené oslavy patří. Když se ale řekne svatební zábava pro hosty, nemusí to nutně být hry pro svatebčany. Hosté se mohou královsky bavit i jinak. Proto přinášíme 10 tipů jak zabavit hosty na...